Menekülés és védekezés az élet? Az érzelmeink vegyületei: endorfin, dopamin, szerotonin, oxicotin.
A végletek miértje: kortizol
Tudni szeretnénk a szorongásunk okát? Értelmezni akarjuk a szélsőséges érzelmeinket, de nem tudjuk? Állandóan a képzelt és valós veszélyek elhárításán dolgozunk, csak erről szól az életünk, a munkánk, az éjjelük és a nappalunk? Menekülés és védekezés az élet? Hol marad a boldogság?
Az anti-stressz hormon: kortizol
A problémáink és feszültségeink eredete visszavezethető a helytelen döntésekig. Ezért minden döntés magában hordozza egy újabb probléma megteremtését, még akkor is, ha döntésünk célja épp egy pillanatnyi probléma feloldása (volt). A döntéshozatal morális, mentális, egészségügyi és gazdasági határok figyelembevételével nagy felelősség a
társadalmi, és az egyéni utak tekintetében egyaránt. A felelősségteljes döntéshez érdemes tanulmányozni a boldogságérzész kiváltó hormonokat: az endorfint, a dopamint, az oxitocint és a szerotonit. HA a végletek miértjeire is szeretnénk választ kapni, akkor az anti-stressz hormonként is ismert kortizol tanulmányozása elengedhetetlen.
Menekülés és védekezés az élet?
Tekintsünk el a valós, a várható és az irreális veszélyek megkülönböztetésétől, és csupán a múlt tapasztalataiból (és a filmekből) származó veszélyt megelőző – intuitív – pillanat miértjét vizsgáljuk. Röviden a stressz kialakulásának pillanatát vizsgáljuk. A veszélyt megelőző pillanatban, a vérben felgyülemlett adrenalin segít szembeszállni az érkező lehetséges veszéllyel és olyan tűéles látást és "cselekvési éket" (olyan horizontális és vertikális látás, mely csak a megoldási küszöb értéket veszi lehetséges mozgási zónának) hoz létre, melytől a katonák halhatatlanok, a szenvedők újjászületettek, a bátortalanok győztesek, és az anyák a világot megmentővé válnak.