Az előadás visszanézhető youtube-on!
A három kötőerő hatásmechanizmusa - előadás videó
Az egész világot az anyagi természet három kötőereje tartja bűvöletében.
A védikus pszichológia alaptétele
A védikus pszichológia alaptételeként ismert "három kötőerő" hatásmechanizmusát ismerhetitek meg az előadáson. Az ősi kategorizálási rendszer, egyedi aspektusból világítja meg a hétköznapi életünk minden percét, de igazán csak akkor válik jelentős eszközzé amikor nehezen elérhető célok elérésére használjuk.
Az élet jelentős területein pozitív fordulatokra számíthatnak mindazok, akik a hétköznapokban használják a kötőerők felismerésének technikáját és alkalmazzák a jóság minősége felé való törekvés tudatos lépéseit.
˘Folytatásért görgess a kép alá.˘ Az ítéletlogika feletti tisztaság elérése
Az ősi rendszer létjogosultsága, akkor válik még jelentősebbé, amikor az ember elmerül a védikus írások értelmezésében, és a puszta logika már valóban kevés a sok szinten is értelmezhető írások befogadására. Tehát a mély filozófiai értelmezéshez szükséges befogadási szint eléréséhez, a kötőerők fölé kell emelkednie az élet végső célját kutatónak.
A jóga gyakorlás és a kötőerők kapcsolata
A jóság minőségében végzett gyakorlás stabil, tiszta tudatot eredményez, megőrzi a test és a tudat frissességét, békével tölti el a múltat és reménnyel a jövőt, de mindenekelőtt a jelenben tart!
A tiszta szinten végzett gyakorlás mentes a szélsőségektől, az extrém lendülettől, az elvárásoktól.
A három kötőerő elmélete
A fizikai világban három láthatatlan, ugyanakkor nagyon is jól érzékelhető erő, úgynevezett kötőerő (guna) vagy minőség működik, amely az élőlények testi és szellemi/mentális működését egyaránt befolyásolja. Ezek a kötőerők 1.) a jóság vagy tisztaság (szattva) 2.) a szenvedély vagy aktivitás (radzsasz) és 3.) a tudatlanság vagy sötétség, tehetetlenség (tamasz) kötőerői. A három mindig egyszerre hat, de egyikük általában dominánsan meghatározza az élőlények minden cselekedetét és gondolkodását.
„ Az egész világot az anyagi természet három kötőereje tartja bűvöletében.”
A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
Mint ahogyan a három alapszín, a piros, a sárga és a kék összekeverésével a színpaletta minden színe és árnyalata létrehozható, ugyanúgy eredményezi a három kötőerő kombinációja az élőlények végtelen sokféle természetét. Azt, hogy melyik kötőerő dominanciája jellemző valakire, többek között az általa előnyben részesített ételek fogyasztása is jelentősen befolyásolja.
Kérdésed van, információra van szükséged?
Kattints az arcképre! (chat)